Haki samochodowe – jaki model wybrać i jak montować?

Jesteś tutaj:  HOME > BLOG > Haki samochodowe – jaki model wybrać i jak montować?
Haki samochodowe… wydawałoby się, że temat dałby się zamknąć w kilku zdaniach. Nic z tego! Większość kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo złożony jest to temat – dopóki nie zetkną się z nim osobiście. Dostępnych modeli są setki, a w grę wchodzi nie tylko dopasowanie haka do modelu auta, ale także dobór pod względem zastosowań, wygody obsługi, przepisów oraz oczywiście ceny.
Na wstępie warto podkreślić, że haki samochodowe, to już nie tylko haki holownicze, ponieważ mogą służyć także do mocowania bagażników rowerowych, uchwytów na narty, a także kufrów transportowych, jako dodatkowych bagażników. Pomysłowość producentów zdaje się nie mieć granic, gdyż na rynku zaczynają pojawiać się różnego typu akcesoria kempingowe, jak chociażby leżaki hamakowe, do zamocowania których potrzebny jest hak samochodowy. Haki samochodowe zapewniają niezależność w wielu sytuacjach: można zabierać na urlop przyczepę kempingową lub własną łódkę, można przewozić wszelkiego typu ładunki z użyciem przyczepy transportowej, można służyć pomocą w holowaniu niesprawnego auta… Ale wszystko to pod warunkiem, że wybierzesz właściwy hak dla swojego pojazdu i ten hak zostanie poprawnie zamocowany.

Jak pogodzić cenę z jakością?

Różne marki pojazdów to różne typy zderzaków, a co za tym idzie – różne rozwiązania techniczne związane z zamocowaniem haka. Optymalną opcją jest wybór haka wytwarzanego oryginalnie dla danego modelu pojazdu. Jest to jednak zazwyczaj opcja najbardziej kosztowna. Na przeciwległym krańcu spektrum znajdują się bardzo tanie modele, dostępne na internetowych serwisach sprzedażowych. Czasami bez nazwy producenta, a czasami „firmowane” marką, o której nikt nigdy nie słyszał. Kierunek ich pochodzenia to rzecz jasna wschód. I to na ogół dość daleki. Jeżeli hak samochodowy ma być jednak czymś więcej, niż tylko ozdobą, to szczerze odradzamy taki zakup, gdyż wyroby te nie spełniają zazwyczaj żadnych norm, w tym również wytrzymałościowych. Choćby nawet sprzedawca zaklinał się, że dysponuje świadectwem homologacji, w praktyce często okazuje się, że „dokument” nie spełnia formalnych wymogów unijnych (a czasem może być wręcz sfałszowany). Co pozostaje? Jest jeszcze bogata paleta haków w dużej mierze uniwersalnych, oferowanych przez markowych i wiarygodnych producentów. Są to wartościowe zamienniki akcesoriów oryginalnych, zarówno pod kątem przepisów, jak też jakości. Ich atutem jest także przystępna cena.

Haki samochodowe to także elektryka, a nawet elektronika?

Bez względu na to, co na tym haku się znajdzie: czy stojak na rower, czy mała przyczepa do 750 kg, czy też przyczepa kempingowa – musi mieć podłączony prąd. W tym celu haki samochodowe wyposażone są w gniazda ze złączem 7-pinowym lub 13-pinowym. Wiązka 7-pinowa wystarczy do obsługi zamocowanego bagażnika lub małej przyczepy do 750 kg. Większa przyczepa musi być już wyposażona w światła cofania, a przyczepa kempingowa dodatkowo wymaga dostawy energii do swych urządzeń wewnętrznych – to może zapewnić tylko wiązka 13-pinowa. Współczesne auta wymagają na dokładkę modułu elektronicznego w haku, kompatybilnego z komputerem samochodowym.

Rozwiązania techniczne i montaż

Haki mogą być odkręcane lub wypinane automatycznie. Jak to zwykle bywa: pierwsza opcja jest tańsza, a druga wygodniejsza. Ale to dopiero czubek góry lodowej, bo niuansów dotyczących możliwości montażu oraz samego użytkowania haka jest dużo więcej. Decyzję najlepiej podejmować świadomie, dysponując wszelkimi potrzebnymi informacjami. Jeżeli chodzi o montaż haka, to można go przeprowadzić samemu, lecz zaraz po tym należy udać się na stację diagnostyczną w celu jego rejestracji. I to jest chyba dostateczny powód, by zlecić montaż haka samochodowego profesjonalnemu serwisowi, a jeszcze bezpieczniej jest go w tym serwisie zakupić.

Haki samochodowe – Radom – ASCAR: sprzedaż i montaż haków do wszystkich marek samochodów osobowych i dostawczych. Również japońskich!
Zadzwoń i zapytaj o szczegóły 48 307 01 02

Przeczytaj również:

Samochody hybrydowe – wady i zalety

Samochody hybrydowe – wady i zalety

Decyzja o zakupie nowego samochodu nigdy nie jest prosta. Dzisiejszy rynek motoryzacyjny oferuje szeroką gamę opcji, wśród których samochody hybrydowe stanowią coraz bardziej popularny wybór. Motywacje do zakupu takiego pojazdu mogą być …

czytaj dalej