Sprawdzenie auta przed kupnem – co trzeba wiedzieć?

Jesteś tutaj:  HOME > BLOG > Sprawdzenie auta przed kupnem – co trzeba wiedzieć?
Świat robi się coraz mniejszy, a do Polski trafiają używane samochody już nie tylko z całej Europy, ale także z USA, Kanady, a nawet z Japonii. Używane auto w dobrym stanie potrafi być bardzo korzystnym zakupem, jeśli tylko zostanie umiejętnie wcześniej sprawdzone. Dlatego też nie można dopuścić do sytuacji, w której nabycie używanego samochodu będzie swego rodzaju loterią.

Na jaką markę postawić?

Warto rozejrzeć się po różnego typu zestawieniach marek samochodowych, opracowywanych pod kątem ich niezawodności. Dobrze też zwracać uwagę, by były to obiektywne zestawienia, a nie promujące konkretnego producenta. Wynika z nich jasno, że samochody japońskie słyną z solidności, a takie marki, jak TOYOTA, MAZDA, HONDA czy SUBARU okupują najwyższe pozycje rankingów.

Z Polski? Z Europy? A może zza oceanu?

Kupując auto w kraju, mamy największe możliwości, by gruntownie sprawdzić pojazd przed sfinalizowaniem zakupu. To jest atut bezdyskusyjny. Z drugiej strony: pojazdy używane, oferowane w państwach Europy, kuszą ceną na tyle, że często opłaca się zapłacić za transport lub wręcz osobiście udać się na miejsce i sprawdzić samochód. Mało tego! Okazuje się, że im dalej, tym taniej: auta z USA, Kanady oraz Japonii kuszą cenami jeszcze bardziej. Na tyle, że opłacalny jest transport morski (który zresztą przesadnie drogi nie jest), najczęściej do portu w Niemczech, a potem jeszcze transport samochodu na lawecie do Polski. I którą opcję wybrać? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Ale rozsądek podpowiada, że im więcej wiesz o samochodzie przed jego kupnem, tym lepiej dla Ciebie.

Samochody używane z USA i Japonii – co można zyskać?

To, w jakim stanie jest dany pojazd, zależy w dużej mierze od tego, kto i w jaki sposób go eksploatował. Jest to więc sprawa bardzo indywidualna. Istnieją jednak pewne stereotypy, które można przypisać samochodom używanym z USA oraz z Japonii. I tak na przykład, oprócz atrakcyjnej ceny, pojazdy z USA kuszą bogactwem wszelkich funkcji dodatkowych. Typowy Amerykanin, kupując auto w salonie, bardzo często zaznacza w formularzu wszystko, co tylko jest do zaznaczenia i wcale nie jest to dowcip. Można więc nierzadko trafić na model „wypasiony” do granic możliwości. Z kolei typowy Japończyk przesadnie dużo nie jeździ i dzięki temu auto sprowadzone z Japonii często większość swego życia przestało w garażu.

Używane samochody sprowadzane – na co trzeba uważać?

Opisy techniczne pojazdu są niestety dość często bajkopisarstwem, a jego stan wizualny może okazać się sprytnym kamuflażem. Istnieją bowiem na całym świecie warsztaty wyspecjalizowane w maskowaniu usterek w najtańszy możliwy sposób (włącznie z cofaniem liczników i naklejaniem łat na przebite opony). Jeżeli kupujesz samochód za pośrednictwem serwisu aukcyjnego (to w zasadzie niemal jedyna opcja dla aut z USA i Japonii), to możesz prześledzić historię pojazdu na stronie historiapojazdu.gov.pl, ale należy pewne fakty analizować czujnie. Np. jeśli dany pojazd często zmieniał właścicieli w krótkich odstępach czasu, to jest bardzo prawdopodobne, że z jakichś powodów nie spełniał ich oczekiwań. Może więc nie spełnić również i Twoich. Pozostałe dane na osi czasu, takie jak np. daty badań technicznych, stany licznika podczas badań, a nawet daty zgłoszenia ewentualnej kradzieży – mogą powiedzieć sporo. Całość można wygenerować w formie raportu (darmowego).

A może jednak używane auto z Polski?

Wielu Polaków co roku pozbywa się swoich aut, by zakupić nowe modele w salonach. Istnieją także firmy sprowadzające auta z zagranicy w celach ich sprzedaży. Oferta jest naprawdę bogata i można w niej bez trudu znaleźć dobry pojazd w dobrej cenie. A co najważniejsze i o czym już było wspomniane: auto kupowane w kraju można fizycznie sprawdzić. Można to zrobić osobiście, można z zaprzyjaźnionym mechanikiem, a można też zlecić sprawdzenie profesjonalnej firmie, która nie da się oszukać. Jeżeli samochód okaże się niewarty swojej ceny, to będziesz o tym wiedzieć!

Sprawdzanie auta przed kupnem: Radom – ASCAR – dzięki nam wiesz, co kupujesz!
Zadzwoń i zapytaj o szczegóły 48 307 01 02

Przeczytaj również:

Samochody hybrydowe – wady i zalety

Samochody hybrydowe – wady i zalety

Decyzja o zakupie nowego samochodu nigdy nie jest prosta. Dzisiejszy rynek motoryzacyjny oferuje szeroką gamę opcji, wśród których samochody hybrydowe stanowią coraz bardziej popularny wybór. Motywacje do zakupu takiego pojazdu mogą być …

czytaj dalej