Sprawdzenie auta przed kupnem – co trzeba wiedzieć?

Na jaką markę postawić?
Warto rozejrzeć się po różnego typu zestawieniach marek samochodowych, opracowywanych pod kątem ich niezawodności. Dobrze też zwracać uwagę, by były to obiektywne zestawienia, a nie promujące konkretnego producenta. Wynika z nich jasno, że samochody japońskie słyną z solidności, a takie marki, jak TOYOTA, MAZDA, HONDA czy SUBARU okupują najwyższe pozycje rankingów.
Z Polski? Z Europy? A może zza oceanu?
Samochody używane z USA i Japonii – co można zyskać?
To, w jakim stanie jest dany pojazd, zależy w dużej mierze od tego, kto i w jaki sposób go eksploatował. Jest to więc sprawa bardzo indywidualna. Istnieją jednak pewne stereotypy, które można przypisać samochodom używanym z USA oraz z Japonii. I tak na przykład, oprócz atrakcyjnej ceny, pojazdy z USA kuszą bogactwem wszelkich funkcji dodatkowych. Typowy Amerykanin, kupując auto w salonie, bardzo często zaznacza w formularzu wszystko, co tylko jest do zaznaczenia i wcale nie jest to dowcip. Można więc nierzadko trafić na model „wypasiony” do granic możliwości. Z kolei typowy Japończyk przesadnie dużo nie jeździ i dzięki temu auto sprowadzone z Japonii często większość swego życia przestało w garażu.
Używane samochody sprowadzane – na co trzeba uważać?
Opisy techniczne pojazdu są niestety dość często bajkopisarstwem, a jego stan wizualny może okazać się sprytnym kamuflażem. Istnieją bowiem na całym świecie warsztaty wyspecjalizowane w maskowaniu usterek w najtańszy możliwy sposób (włącznie z cofaniem liczników i naklejaniem łat na przebite opony). Jeżeli kupujesz samochód za pośrednictwem serwisu aukcyjnego (to w zasadzie niemal jedyna opcja dla aut z USA i Japonii), to możesz prześledzić historię pojazdu na stronie historiapojazdu.gov.pl, ale należy pewne fakty analizować czujnie. Np. jeśli dany pojazd często zmieniał właścicieli w krótkich odstępach czasu, to jest bardzo prawdopodobne, że z jakichś powodów nie spełniał ich oczekiwań. Może więc nie spełnić również i Twoich. Pozostałe dane na osi czasu, takie jak np. daty badań technicznych, stany licznika podczas badań, a nawet daty zgłoszenia ewentualnej kradzieży – mogą powiedzieć sporo. Całość można wygenerować w formie raportu (darmowego).
A może jednak używane auto z Polski?
Wielu Polaków co roku pozbywa się swoich aut, by zakupić nowe modele w salonach. Istnieją także firmy sprowadzające auta z zagranicy w celach ich sprzedaży. Oferta jest naprawdę bogata i można w niej bez trudu znaleźć dobry pojazd w dobrej cenie. A co najważniejsze i o czym już było wspomniane: auto kupowane w kraju można fizycznie sprawdzić. Można to zrobić osobiście, można z zaprzyjaźnionym mechanikiem, a można też zlecić sprawdzenie profesjonalnej firmie, która nie da się oszukać. Jeżeli samochód okaże się niewarty swojej ceny, to będziesz o tym wiedzieć!
Zadzwoń i zapytaj o szczegóły 48 307 01 02
Przeczytaj również:
Filtry DPF i ból głowy…
„Po co w ogóle wymyślono filtry DPF? Chyba tylko po to, by właściciele Diesli jak najszybciej zbankrutowali!” – takie myśli przychodzą zapewne do głowy niejednemu posiadaczowi pojazdu z silnikiem wysokoprężnym, gdy przegląda ceny filtrów…
CZĘŚCI ORYGINALNE A ZAMIENNIKI
Co to jest oryginalna część? Najprościej można powiedzieć, że jest to taka część samochodu, która została w nim zainstalowana podczas montażu fabrycznego. Kto jest producentem takiej części?
Haki samochodowe – jaki model wybrać i jak montować?
Haki samochodowe… wydawałoby się, że temat dałby się zamknąć w kilku zdaniach. Nic z tego! Większość kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo złożony jest to temat – dopóki nie zetkną …